सेयर मार्केट ‘लिडर’ बन्ने दौडमा एभरेष्ट र चार्टर्ड, कुनको सेयर किन्दा बढी फाइदा ?

काठमाडौं । एभरेष्ट र स्ट्याण्डर्ड चार्टर्ड बैंक बीच सेयर बजारको लिडर (मूल्यका आधारमा)बन्ने तीव्र दौडमा छन् । विदेशी लगानी रहेका दुवै बैंक बीच सबैभन्दा महँगो सेयर मूल्य हुने वाणिज्य बैंक बन्न तीव्र होडबाजी देखिएको हो ।

पछिल्लो समय यी दुवै बैंकले सेयर मूल्यका आधारमा बैंकिङ ‘लिडर’ नबिल (व्यवसायका आधारमा) र एनआइसी एशियालाई पछि पारेका छन् । एक अर्कामा कहिले एभरेष्ट त कहिले चार्टर्ड अघि हुँदै आएका छन् । आइतबारको अन्तिम कारोबार मूल्यका आधारमा भने स्ट्याण्डर्ड चार्टर्ड अघि रहेको छ । चार्टर्डको सेयर मूल्य प्रतिकित्ता ५४० रुपैयाँ छ भने एभरेष्टको ५३७.८० रुपैयाँ छ ।

नेपाल राष्ट्र बैंकले एक दशक अघि पूँजी वृद्धिको नीति लिएर ४ गुणासम्म पूँजी बढाउन लगाएपछि यी बैंक खच्किएका थिए । तर, पछिल्लो २/३ वर्षदेखि फेरि आफूलाई पुरानै लयमा फर्काएका छन् । अर्थात् आफूलाई पूँजी वृद्धि अघिकै जस्तो बलियो र अब्बल बनाउँदै लगेका छन् । तुलनात्मक रुपमा पूँजी आकारमा साना भए पनि यी बैंकको प्रगति लोभलाग्दो छ । थोरै पूँजीमा पनि राम्रो व्यवसायिक ग्रोथ गरेका छन् । पूँजी आकारमा दोब्बर ठूला बैंकलाई पछि पारेका छन् ।

प्रतिकूल अवस्थामा पनि यी बैंकले लगानीकर्तालाई निरन्तर प्रतिफल दिँदै आएका छन् । पूँजी वृद्धि अघि बम्पर लाभांश दिँदै आएका यी बैंकहरूले पूँजी वृद्धिपछि भने लाभांशदर ह्वात्तै घटेको थियो । तर, अहिले यी दुवै बैंक सर्वाधिक लाभांश दिने बैंक बन्न थालिसकेका छन् । समीक्षा अवधिमा धेरै लाभांश क्षमता पनि यिनै बैंकको छ । जसले सेयर लगानीकर्ताको आकर्षण बढ्दै गएको देखिन्छ ।

चालु आर्थिक वर्ष २०८०/८१ को दोस्रो त्रैमासमा बैंकहरूले सार्वजनिक गरेको वित्तीय प्रतिवेदन हेर्दा यी दुई बैंक अन्य बैंकभन्दा निकै बलिया देखिएका छन् । खुद नाफा, वितरणयोग्य नाफा, प्रतिसेयर आम्दानी, जगेडा कोष, नेटवर्थ लगायत सूचकमा अरु बैंकभन्दा अब्बल छन् ।

थोरै पूँजीमा पनि लोभलाग्दो प्रगति गरेको र सेयर संख्या समेत थोरै भएकाले यी बैंकको सेयरप्रति लगानीकर्ताको आकर्षण बढ्दो छ । अरु बैंकको सेयर मूल्य घटिरहेका बेला यी बैंकको भने बढिरहेको छ । सेयर लगानीकर्ताको पहिलो रोजाइमा पर्न सफल यी दुई बैंक बीच चालु वर्षको पुस मसान्तसम्मको तथ्यांकको आधारमा यहाँ तुलना गरिएको छ ।

चुक्ता पूँजी : तुलनात्मक रुपमा एभरेष्ट र चार्टर्ड दुवै कम पूँजी हुने बैंकमा पर्दछन् । २० वटा वाणिज्य बैंकमध्ये चार्टर्ड सबैभन्दा कम चुक्ता पूँजी हुने बैंक हो भने एभरेष्ट चौथो थोरै पूँजी भएको बैंक हो ।

यी दुई मध्ये चुक्ता पूँजीका आधारमा एभरेष्ट बैंक अगाडि रहेको छ । पुस मसान्तसम्म एभरेष्टको चुक्ता ११ अर्ब ७६ करोड ७९ लाख रुपैयाँ छ भने चार्टर्डको ९ अर्ब ४२ करोड ९४ लाख रुपैयाँ छ । चार्टर्ड १० अर्बभन्दा कम चुक्ता पूँजी हुने एक मात्र वाणिज्य बैंक समेत हो ।

जगेडा कोष : जगेडा कोषका आधारमा दुवै बैंक बलियो स्थितिमा छन् । दुवैको जगेडा कोषको आकार चुक्ता पूँजीकै हाराहारीमा छ । तर, यी दुई मध्ये एभरेष्ट बलियो छ । एभरेष्टको रिजर्भ एण्ड सरप्लसमा कुल १३ अर्ब ८५ करोड रुपैयाँ संचित छ । जसमा जगेडा कोषमा ११ अर्ब ४२ करोड, सेयर प्रिमियम कोषमा २ करोड ३४ लाख र रिटेन्ड अर्निङमा २ अर्ब ४० करोड रुपैयाँ छ ।

त्यस्तै, चार्टर्डको कुल जगेडा कोषको आकार ११ अर्ब ११ करोड रुपैयाँको छ । जसमा जगेडा कोषमा ८ अर्ब ८२ करोड र रिटेन्ड अर्निङमा १ अर्ब १३ करोड रुपैयाँ संचित छ ।

खुद नाफा : खुद नाफामा भने स्ट्याण्डर्ड चार्टड थोरैले अघि देखिएको छ । चालु वर्षको पुस मसान्तसम्म चार्टर्डले १ अर्ब ७२ करोड ६४ लाख रुपैयाँ खुद नाफा कमाएको छ । सोही अवधिमा एभरेष्टले १ अर्ब ७१ करोड ३१ लाख रुपैयाँ नाफा कमाएको छ । चुक्ता पूँजी, निक्षेप, कर्जा, लगायत सूचकमा एभरेष्ट अगाडि रहे पनि समीक्षा अवधिमा चार्टर्डको भन्दा १ करोड ३३ लाख रुपैयाँ कम नाफा कमाएको छ ।

निक्षेप र कर्जा लगानी : व्यवसायमा एभरेष्ट चार्टर्डभन्दा निकै अगाडि रहेको छ । पुससम्म एभरेष्ट बैंकले कुल २ खर्ब १३ अर्ब रुपैयाँ निक्षेप संकलन गरेको छ । यो चार्टर्डको भन्दा झन्डै १ खर्ब रुपैयाँ बढी हो । सोही अवधिमा चार्टर्डको कुल निक्षेप १ खर्ब १५ अर्ब रुपैयाँ मात्र छ ।

कर्जा लगानीमा पनि एभरेष्ट निकै अगाडि छ । समीक्षा अवधिमा एभरेष्टले १ खर्ब ६८ अर्ब रुपैयाँ कर्जा लगानी गरेको छ भने चार्टर्डले ७७ अर्ब ६४ करोड ऋण लगानी गरेको छ । यो वाणिज्य बैंकहरूमा सबैभन्दा कम हो । चार्टर्ड बाहेक अरु सबै बैंकको कर्जा लगानी १ खर्ब बढी छ ।

वितरण योग्य नाफा : सेयरधनीललाई दिन सक्ने लाभांश क्षमतामा दुवै बैंक उस्तै छन् । पुससम्म एभरेष्टको वितरण योग्य नाफा २ अर्ब ४० करोड रुपैयाँ छ । जसबाट साढे २० प्रतिशत लाभांश दिनसक्छ । त्यस्तै, यस अवधिमा चार्टर्डको वितरण योग्य नाफा १ अर्ब ९४ करोड रुपैयाँ छ । जसबाट २१ प्रतिशत लाभांश बाँड्न सक्छ । पुससम्मको तथ्यांकका आधारमा १ दर्जन बैंकले लाभांश बाँड्न नसक्ने अवस्था छ । तर, यी बैंक भने तुलनात्मक रुपमा बलिया देखिएका छन् ।

प्रतिसेयर आम्दानी : सेयर लगानीकर्ताले प्राथमिकताका साथ हेर्ने प्रतिसेयर आम्दानीमा चार्टर्ड अघि रहेको छ । चार्टर्डको प्रतिसेयर आम्दानी ३६.६२ रुपैयाँ रहेको छ । यो वाणिज्य बैंकहरूमा सबैभन्दा धेरै हो । प्रतिसेयर आम्दानीमा चार्टर्डले एभरेष्टलाई ७ रुपैयाँले पछि पारेको छ । समीक्षा अवधिमा एभरेष्टको प्रतिसेयर आम्दानी २९.१२ रुपैयाँ छ । एभरेष्ट दोस्रो धेरै ईपीएस हुने बैंक हो ।

प्रतिसेयर नेटवर्थ : प्रतिसेयर नेटवर्थमा एभरेष्ट अगाडि छ । समीक्षा अवधिमा एभरेष्टको प्रतिसेयर नेटवर्थ २१९.५७ रुपैयाँ छ भने चार्टर्डको २०५.५८ रुपैयाँ छ । नेटवर्थका आधारमा यी दुवै बैंक शीर्ष पाँच भित्र पर्दछन् ।

बेसरेट :  आधारदर चार्टर्डको सस्तो रहेको छ । एभरेष्टले भन्दा चार्टर्डले सस्तोमा ऋण दिन सक्छ । समीक्षा अवधिमा चार्डको बेसरेट सबैभन्दा कम ७.५६ प्रतिशत छ भने एभरेष्टको ८.६९ प्रतिशत छ । यद्यपि, दुवै बैंक सस्तो बेसरेट भएका बैंकमा पर्दछन् ।

खराब कर्जा : ऋण असुलीमा एभरेष्ट बैंक अब्बल देखिएको छ । समीक्षा अवधिमा एभरेष्टको खराब कर्जा ०.७७ प्रतिशत मात्र छ । जुन २० वाणिज्य बैंक मध्ये सबैभन्दा कम हो । एभरेष्टको तुलनामा चार्टर्डको खराब कर्जा दोब्बर छ । पुससम्म चार्टर्डको खराब कर्जा १.६० प्रतिशत छ ।

कुन बैंकले गर्ला मार्केट लिड ?

पूँजी वृद्धि अघि स्ट्याण्डर्ड चार्टर्ड बैंकको सेयर मूल्य ९ हजार पुगेको थियो भने एभरेष्ट बैंकको ४ हजारसम्म पुगेको थियो । त्यसयता स्टक बजारमा ओरालो लागेको यी बैंकको सेयर मूल्य घटेर २ वर्ष अघि इतिहासकै कम मूल्यको रेकर्ड समेत बनाएके थियो । सो बेला यी बैंकको सेयर मूल्य प्रतिकित्ता ३५० रुपैयाँ हाराहारीमा आएको थियो ।

तर, पछिल्लो १ वर्ष यता यी बैंकको सेयर मूल्य उकालो लाग्न थालेको छ । यस अवधिमा यी बैंकको सेयर मूल्य औसतमा ३५ प्रतिशतले बढिसकेको छ भने दैनिक कारोबार पनि उत्साहजन छ ।

पछिल्लो समयको ट्रेन्ड हेर्दा चार्टर्ड र एभरेष्ट बैंकको सेयरमा लगानीकर्ताको आकर्षण बढ्दै गएको छ । ठूला पूँजी भएका बैंकका तुलनामा यी बैंकको प्रगति सन्तोषजनक र सेयर संख्या पनि कम भएकाले लगानीकर्ता आकर्षित भएको देखिन्छ ।

सेयर संख्या एभरेष्टकोभन्दा चार्टर्डको कम भए पनि अन्य सूचकमा एभरेष्ट अघि छ । चुक्ता पूँजी, निक्षेप, कर्जा, रिजर्भ कोष लगायत सूचकमा एभरेष्ट अघि छ भने खुद नाफा, प्रतिसेयर आम्दानी, कस्ष्ट अफ फण्ड, बेसरेट, सीडी रेसियो लगायत सूचकमा चार्टर्ड अघि छ । तुलनात्मक रुपमा दुवै बैंक बलिया भएकाले सेयर बजारमा कसले लिड गर्ला यसै भन्न सक्ने अवस्था छैन । त्यो भने भविष्यले नै देखाउने छ ।

७१ मेगावाटको क्यासकेड जलविद्युत् आयोजना निर्माण सम्पन्न Read Previous

७१ मेगावाटको क्यासकेड जलविद्युत् आयोजना निर्माण सम्पन्न

ठेक्का अलपत्र पार्ने २२ कम्पनी एकैपटक कालोसूचीमा (सूचीसहित) Read Next

ठेक्का अलपत्र पार्ने २२ कम्पनी एकैपटक कालोसूचीमा (सूचीसहित)