Advertisement Section

सडकमा थुप्रेको दूर्गन्धित फोहोर र बालेनका ‘वाचा’

Advertisement Section

काठमाडौं । बालेन्द्र शाह (बालेन) ६१ हजार ७६७ जनाको विश्वास जितेर काठमाडौं महानगरको मेयरमा निर्वाचित भएका थिए । २०७९ जेठ १६ गते उनले दौरा, सुरुवाल, ढाका टोपीमा सजिएर चस्मा ढल्काउँदै सपथ ग्रहण गरे ।

राजनीतिक दलका नेताहरूको भाषण मात्र दिने र कार्यान्वयन कहिले नगर्ने प्रवृत्तिदेखि दिक्क भएका काठमाडौंवासीले यो पटक स्वतन्त्रलाई जिताए । झिनो आसा थियो, बालेन्द्र शाहले धेरै ठूलो काम नगरे पनि सडक पेटीमा थुप्रेका फोहोर उठाउँछन् र बाटोका खाल्डखुल्डी पुर्छन भन्ने ।

यस्तो अपेक्षा राख्नेमा म पनि थिएँ । र, मलाई याद छ बालेन्द्र शाहको पक्षमा समर्थन गर्दै भोटफर बालेन लेखेको र आफ्नै घर पेटिदेखि काठमाडौंमै घर भएका साथी भाइलाई ‘यो पटक बालेनलाई जिताउनु पर्छ, धेरै काम नगर्लान तर केही न केही त पकै गर्छन’ भन्दै हिँडेको हिजो जस्तै लाग्छ । अर्को कुरा बालेनको समर्थनको रूपमा मेरो सहकर्मीहरू र म जस्ता थुप्रैले सानो रकम भए पनि बालेन शाहलाई सहयोग गरेका थियौँ । कम्तीमा पनि सडकमा फोहोरको दुर्गन्ध सुँघ्दै नाक छोप्दै हिँड्नु नपरोस् भनेर ।

उनले मेयर पद जितेकोमा काठमाडौंका सबैले खुसीयाली मनाए । जसरी एउटा विद्यार्थीले एसईई पास गर्दा खुसी हुँदै लड्डु बाँड्दै हिँड्छ ठ्याक्कै त्यसैगरी । उनले आफू नियुक्त भएको एक हप्ता बन्चरेडाँडा पुग्ने, बैठक राख्ने, सार्वजनिक शौचालय जस्ता विषयमा निकै राम्रो निर्णय लिएका थिए ।

फोहोर व्यवस्थापनका लागि उनी भाैँतारिँदै गरेको देख्दा सडकमा जम्मा भएका फोहोर देख्दा अब त यो हट्छ भन्दै सधैं हिँड्थे । उनले फोहोर व्यवस्थापन समाधान भयो भनेको २ महिना बितिसक्यो । बालेन्द्र शाह मेयर भएर आउँदा फोहोरको हालत सडकमा जस्तो थियो, आज पनि त्यस्तै देखेँ । करिब १ हप्ता हुन लाग्यो म कार्यास्थल धाउने गौशलादेखि बानेश्वरको बाटोमा फोहोरको डंगुर चाङ लागेको छ । म फोहोर थुप्रिएको ठाउँ आउन लागेपछि लामो साथ भित्र तानेर सास नै रोक्दै हिँड्ने गर्छु ।

बालेन शाहलाई दिएको भोट र साथ खेर जाने होकी भनेर जनता आँत्तिन थालेका छन् । अब विस्तारै सबैको धैर्यताको बाँध फुट्न सक्छ । अझै पनि सरकारको ध्यान फोहोर व्यवस्थापनमा नपुग्ने हो र यसको समाधान नगर्ने हो भने अर्को पटकदेखि जनताले स्वतन्त्रलाई समेत विश्वास गर्न छाड्ने छन् ।

रुटिङ अनुसार उठेन फोहोर

काठमाडौं महानगरपालिकाले साउन १ गतेदेखि घरघरबाटै फोहोर कुहिने र नकुहिनेमा छुट्याएर उठाउने घाषणा गरेको थियो । तर, साउन १८ गते पुग्दा समेत काठमाडौं उपत्यकाका सडकका फोहोर सही समयमा उठ्न सकेको छैन ।

सडकमा फेहोर थुप्रिँदै गएका छन् । बेलाबेलामा परिरहेको पानीले फोहोरलाई यथातत्र छरप्रष्ट देखिन्छन् । काठमाडौं महानगरपालिकाका प्रवक्ता नवीन मानन्धरले फोहोर उठाउने काम भइरहेको बताए । उनले सबै स्थानमा एकै पटक फोहोर उठाउन नसकेको बताए ।

‘फोहोर उठाउने काम भइरहेको छ तर, एकै पटक सबै तिरको फोहोर उठाउन सकिएको छैन,’ उनले चाणक्य पोष्टसँग भने ‘पहिला एउटा गाडीले ३ ट्रिप गर्थ्यो, अहिले एक ट्रिप मात्र गरिरहेको छ ।’

उनले फोहोर फाल्न बन्चरेडाँडासम्म गाडी पुग्न समस्या भएका कारण दैनिक रुटिङ अनुसार फोहोर लगेर फाल्न नसकेको बताए ।आइतबार, मङ्गलबार, बिहीबार र शनिबार नकुहिने र सोमबार, बुधबार र शुक्रबार कुहिने फोहर संकलन गर्ने तालिका सार्वजिनक गरेकाे थियाे ।

विगतमा ६ सय ट्रिप फोहोर उठाउने गरेको उनले बताए । अहिले फोहोर उठाउने गाडीहरूले दिनमा एक ट्रिप मात्र फोहोर उठाउने गरिरहेका हुन् । विगतमा महानगरले दैनिक ३ सय ट्रकसम्म फोहोर उठाउने गरेको थियो भने अहिले ६० ट्रक फोहोर मात्र उठिरहेको हो ।

सडकमा भएका थप फोहोरहरू उठाउने काम महानगरले गर्न सकेको छैन । ४/५ दिनदेखि सडकमा रहेका फोहोर यथावत छन् । ‘रेगुलर फोहोर उठिरहेको छ, थप फोहोर नउठेको हो त्यो पनि भर्खर उठाउन थालेका छाैँ,’ मानन्धरले भने ।

उनका अनुसार महानगरले बन्चरेडाँडामा फोहोर पुर्याएर एकै पटक स्याग्रीगेसन (विभाजन)को काम गरिरहेको छ । कुहिने फोहोरलाई टेकुमा रहेको ग्यास प्लान्टमा राख्न ठाउँ खाली गरिँदै गरिएको उनले बताए ।

टेकु ग्यास प्लान्टमा थुप्रेको फोहोर खालि गर्न सके त्यहाँ रहेको क्षेत्रलाई फोहोर छुट्याएपछि कुहिनेलाई ग्यासमा परिणत गर्न सकिने उनले बताए । उनका अनुसार हाल महावीर पुनद्धारा संचालित राष्ट्रिय आविष्कार केन्द्रबाट मेसिन तयार गरिँदै छ । उक्त मेसिन महानगरले चलाउनेछ ।

महानगरले विगतमा भने जस्तै समयमा वर्गीकरण गरेको फोहोर समेत उठाउन नसकेको हो । घरधनीहरूले आफ्नो घरमा विभाजन गरेको फोहोर समेत उठाउन महानगर नपुगेको घरधनीहरूको गुनासो छ ।महानगरले भने जसरी विभाजन गरेको फोहोर छुट्टै उठाउन गाडी नआएको काठमाडौंवासीको गुनासो रहेको छ ।

घर्कियो समय, तर भेटिएन ठाउँ

बन्चरेडाँडाका स्थानीयले १ भदौदेखि बञ्चरेडाँडामा फोहोर फाल्न नदिने घोषणा गरेका छन् । गत जेठमा काठमाडौं महानगर, सहरी विकास मन्त्रालय र स्थानीय बीच भएको सम्झौता पूर्ण कार्यन्वय नभएको भन्दै स्थानीले भदौदेखि फोहोर फाल्न नदिने घोषणा गरेका हुन् ।

मेयर शाहले पनि त्यतिबेला असार भित्रै काठमाडौंमा कुहिने फोहोर व्यवस्थापन गर्ने ठाउँ टुंगो लगाइसक्ने बताएका थिए । उनले यस्तो बताएको झन्डै २ महिना बित्न लागे पनि अझै फोहोर व्यवस्थान पन गर्ने ठाउँको टुंगो लाग्न सकेको छैन ।

अहिले वर्षाका कारण बञ्चरेडाँडा जाने सडक बिग्रिँदा फोहोर उठ्न सकेको छैन भने भदैदेखि स्थानीले फ्याँक्न दिएनन् भने कहाँ व्यवस्थापन गर्ने ? महानगरले करिब दुई महिनामा नभेटेको फोहोर व्यवस्थापन गर्ने ठाउँ अब दुई सातामा भेट्ला ? यदि, स्थानीयको विरोध र महानगरले पनि ठाउँ भेटेन भने काठमाडौं झन् फोहोरको डंगुरमा डुब्ने निश्चित छ ।

मेयर शाह फोहर व्यवस्थापनका लागि सक्रिय भए पनि दुई महिनासम्म परिणाममुखी नतिजा आउने संकेत देखिएको छैन । महानगर आफैले बनाएको कार्ययोजना समेत प्रभावकारी कार्यन्वयन गर्न सकेको छैन । कतै बालेनले चुनाव अघि गरेका बाचा अधुरै त रहने होइन । मलाई शंका र डर दुवै लाग्न थालेको छ ।

आजकाल लाग्दैछ यो काठमाडौंको फोहोर जुन माइकललाल आए पनि व्यवस्थापन गर्न सक्दैनन् ।

 

Advertisement Section
सेयर बजारमा गिरावट, यी कम्पनीको मूल्यमा भने पाेजेटिभ सर्किट Read Previous

सेयर बजारमा गिरावट, यी कम्पनीको मूल्यमा भने पाेजेटिभ सर्किट

नेप्सेमा थप दुई कम्पनीको बोनस सेयर सूचीकृत Read Next

नेप्सेमा थप दुई कम्पनीको बोनस सेयर सूचीकृत