Advertisement Section

भेरी बबई डाइभर्सन चालू वर्षबाटै सञ्चालन गरिने, भेरीको पानी यसरी पुग्ने छ बाँकेका खेतमा

Advertisement Section

काठमाडौं । भेरी बबई डाइभर्सन चालू आर्थिक वर्षबाटै अस्थायी रुपमा सञ्चालन गरिने भएको छ । सुरुङ निर्माण भइसकेको र हेडवर्कसको काम बाँकी रहेकाले पूर्ण सञ्चालनमा आउन धेरै समय लाग्ने हुँदा अस्थायी रुपमा सिँचाइको व्यवस्था गरिन लागेको हो ।

 

सिँचाइ तथा उर्जा मन्त्रालयका सिनियर डिभिजन इन्जीनीयर प्रमोद कुमार श्रेष्ठका अनुसार चालू आवभित्रै लिफ्ट गरेर सुरुङबाट पानी ल्याई सञ्चालनमा ल्याइने योजना रहेको छ ।

 

उनले यही चैत्रसम्ममा लिफ्टबाटै भएपनि पानी बबईमा पठाउने बताए । यसले पूर्ण ५१ हजार हेक्टर जमिनमा सिँचाइ प्रदान गर्न नसके पनि आधाभन्दा बढी भू–भागमा अस्थायी रुपमै भएपनि सिँचाई पुर्याउन सक्ने उनको भनाइ छ ।

 

खरिद योजना संशोधन गरेर भेरी बबई डाइभर्सन चालू आवमै मोटरबाट लिफ्ट गरी पानि तानेर सुरुङमार्फत पठाइने उनले बताए । ‘यो पटक लिफ्ट गरेर पानी सिँचाइका लागि पठाइन्छ, त्यसको लागि कार्यक्रम संशोधन भइरहेको छ,’ श्रेष्ठले चाणक्य पोष्टसँग भने ।

 

सुरुङमार्फत ल्याइने पानी बाँके र बर्दियाका भू–भागमा सिँचाइका लागि वितरण गरिने छन् । सिँचाइ सञ्चालन गरे पश्चात् बाह्रै महिना सिँचाइ हुने छ ।

 

यस आयोजना अन्तर्गत ४६.८ मेगावाट जलविद्युत समेत उत्पादन गरिने योजना रहेको छ । हालसम्म भेरी बबई डाइभर्सन अन्तर्गत ३८.४ प्रतिशत भौतिक प्रगति भएको उनले जानकारी दिए ।

गत आवसम्ममा कुल ३३ अर्ब १९ करोड ६६ लाख रुपैयाँ रकम यस आयोजनाका लागि विनियोजन भएको थियो । त्यस मध्ये हालसम्म २८.१ प्रतिशत खर्च भएको छ । त्यस अनुसार १० अर्ब ३४ करोड रुपैयाँ खर्च भइसकेको सिँचाई मन्त्रालयले जनाएको छ ।

 

हालसम्म १२.२ किलोमिटर सुरुङ निर्माण सम्पन्न भएको छ । हाल हेडवक्र्स र हाइड्रो मेकानीकल काम बाँकी रहेको छ । हेडवक्र्स र हाइड्रो मेकानीकलका लागि टेन्डर भइसकेको श्रेष्ठले जानकारी दिए ।

 

हेडवक्र्स बन्न २ देखि ३ वर्ष लाग्ने उनले बताए । त्यसैले हालका लागि पानी लिफ्ट गरेर सुरुङ मार्फत अस्थायी रुपमा पानी वितरण गरिन लागेको हो ।

 

भेरीको पानी यसरी पुग्ने छ बर्दिया र बाँकेका खेतमा

 

भेरी नदीको पानीलाई बबई नदीमा झारेर त्यसलाई बबई सिँचाइमा पठाउने काम गरिन्छ । त्यसका लागि सिँचाइका थप संरचनाहरु बनाउनै बाँकी रहेका छन् । ठाउँ–ठाउँमा नहरहरु बढाउनु पर्ने हुन्छ । त्यससँगै शाखा नहर हुँदै किसानको खेतसम्म भरीबाट बबई हुँदै पानी सिचाइका लागि पुर्याउने छ ।

नेपालमा हिउँद तथा वर्षाको सुरुवाती बेलामा समयमै पानी नपर्दा सिँचाइ अभाव हुने गरेको छ । अझै पनि पहाड तराई लागयतका क्षेत्रमा खेती गर्न आकाशे पानीकै भर पर्नु पर्ने अवस्था रहेको छ ।

 

 

२०६८/६९ मा सुरु भएको भेरी बबई डाइभर्सन २०७९/८० सम्ममा पूर्णरुपमा सम्पन्न गरी ५१ हेक्टर क्षेत्रफलमा बाह्रै महिना सिँचाइ पुर्याउने योजना रहेको छ । यदि यसरी सिँचाइको पानी खेत–खेतसम्म बाह्रै महिना पुर्याउने सके त्यसले कृषिका साथै नेपालको जीडीपीमा सहयोग पुर्याउने अनुमान गरिएको छ ।

 

 

हाल नेपालमा कुल १० लाख ३० हजार हेक्टर क्षेत्रफल खेती योग्य जमिन अझै बाँझो रहेका छन् । हाल ३० लाख ९१ हेक्टर जमिनमा मात्र खेती गरिदै आएको छ ।

 

कृषि योग्य भनिदै आएको हाम्रो देशमा कृषिमा आत्म निर्भरता तर्फ लाग्ने भनिएको कुरा कागजमा मात्र सीमित रहन पुगेको छ । कृषिलाई अघि बढाउन खेती योग्य जमिन बाँझो राख्नेलाई २५ प्रतिशतसम्म जरिवाना गरिने समेत भनिएको थियो । तर, यस्ता कुनै कुराले नेपालको बाँझो जमिन हरियाली बनाउन अब सिँचाइलाई ठाउँ ठाउँमा पुर्याउनेभन्दा अर्को कुनै उपाय रहेको छैन ।

 

कृषिमा आत्मनिर्भरको मन्त्र जप्दै गर्दा जमिन बाँझै छोडिने अनी कृषिले जीडीपी बढाउँछु भन्नु वेर्थ रहेको छ । चालू आवमा सुपर जोन, जोन, पकेट र ब्लकहरुमा बाह्रै महिना सिँचाइ सुविधा पुर्याउने सरकारको योजना रहेको छ ।

बिदाको दिनमा पनि बजार अनुगमन हुने, ठगिएमा प्रहरीलाई खबर गर्न आग्रह Read Previous

बिदाको दिनमा पनि बजार अनुगमन हुने, ठगिएमा प्रहरीलाई खबर गर्न आग्रह

४५ मेगावाटको माथिल्लो भोटेकोशी आयोजनाको काम अन्तिम चरणमा Read Next

४५ मेगावाटको माथिल्लो भोटेकोशी आयोजनाको काम अन्तिम चरणमा